Car Parts & Accessories by Denso
Denso is a leading worldwide supplier of automotive components with over 60 years of experience. Important compatibility info
| Core Length | 375 mm |
| Frame Material | Plastic |
| for OE number | 1640031440 |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 709 mm |
| Weight | 2349 g |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Gross Weight | 5050 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Core Length | 375 mm |
| Frame Material | Plastic |
| for OE number | 1640031440 |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 709 mm |
| Weight | 2349 g |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Gross Weight | 5050 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Type | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 0.7 kW |
| Quality | OE |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Gross Weight | 3700 g |
Important compatibility info
| Type | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 0.7 kW |
| Quality | OE |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Gross Weight | 3700 g |
Important compatibility info
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 5 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Quality | Premium |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Gross Weight | 6898 g |
Important compatibility info
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 5 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Quality | Premium |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Gross Weight | 6898 g |
Important compatibility info
| Gross Weight | 85 g |
| Weight | 57 g |
| Placement on Vehicle | Lower, Particulate Filter |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| for OE number | 89425-53020 |
| Sensor Type | NTC Sensor |
| Cable Length | 804 mm |
| Quality | OE |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Extra Description | NTC temperature sensor |
Important compatibility info
| Gross Weight | 85 g |
| Weight | 57 g |
| Placement on Vehicle | Lower, Particulate Filter |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| for OE number | 89425-53020 |
| Sensor Type | NTC Sensor |
| Cable Length | 804 mm |
| Quality | OE |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Extra Description | NTC temperature sensor |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 10 |
| Rated Power | 2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Starter |
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Gross Weight | 5260 g |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 10 |
| Rated Power | 2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Starter |
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Gross Weight | 5260 g |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Quality | OE |
| Rated Power | 1.5 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Gross Weight | 3550 g |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Quality | OE |
| Rated Power | 1.5 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Gross Weight | 3550 g |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 700 mm |
| Core Width | 434 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Gross Weight | 3850 g |
| Weight | 3570 g |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 700 mm |
| Core Width | 434 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Gross Weight | 3850 g |
| Weight | 3570 g |
Important compatibility info
| for OE number | 164000L140 |
| Weight | 3820 g |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 525 mm |
| Core Length | 651 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Gross Weight | 5500 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Core Length | 375 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 733 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 27 mm |
| Gross Weight | 5200 g |
| Weight | 3759 g |
Important compatibility info
| Core Length | 375 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 733 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 27 mm |
| Gross Weight | 5200 g |
| Weight | 3759 g |
Important compatibility info
| Core Length | 720 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 36 mm |
| Core Width | 471 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Gross Weight | 6400 g |
Important compatibility info
| Core Length | 720 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 36 mm |
| Core Width | 471 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Gross Weight | 6400 g |
Important compatibility info
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 220 mm |
| Core Width | 195 mm |
| Core Depth | 33 mm |
| Gross Weight | 1800 g |
| Weight | 1100 g |
Important compatibility info
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 220 mm |
| Core Width | 195 mm |
| Core Depth | 33 mm |
| Gross Weight | 1800 g |
| Weight | 1100 g |
Important compatibility info
| Type | Spark Plug |
| Port / Connector type | Solid SAE |
| Spanner Size | 16 mm |
| Extra Info | Terminal Shape: Solid |
| Extra Description | Iridium Racing |
| Gross Weight | 52 g |
| Thread Size | M14x1.25 |
| Thread Length | 19 mm |
| Spark Plug | with resistor, 1 - Earthed Electrode, Iridium Middle Electrode |
| Tightening Torque | 22 Nm |
| Weight | 49 g |
| Diameter | 14 mm |
| Function | Spark Plug |
| for OE number | 267700-1330 |
| alternative item | - |
| Electrode Gap | 0.7 mm |
Important compatibility info
| Type | Spark Plug |
| Port / Connector type | Solid SAE |
| Spanner Size | 16 mm |
| Extra Info | Terminal Shape: Solid |
| Extra Description | Iridium Racing |
| Gross Weight | 52 g |
| Thread Size | M14x1.25 |
| Thread Length | 19 mm |
| Spark Plug | with resistor, 1 - Earthed Electrode, Iridium Middle Electrode |
| Tightening Torque | 22 Nm |
| Weight | 49 g |
| Diameter | 14 mm |
| Function | Spark Plug |
| for OE number | 267700-1330 |
| alternative item | - |
| Electrode Gap | 0.7 mm |
Important compatibility info
| Spark Plug | with resistor, 1 - Earthed Electrode, Iridium Middle Electrode |
| Tightening Torque | 22 Nm |
| Port / Connector type | Solid SAE |
| Weight | 49 g |
| Diameter | 14 mm |
| Spanner Size | 16 mm |
| Extra Info | Terminal Shape: Solid |
| Type | Spark Plug |
| Gross Weight | 52 g |
| Function | Spark Plug |
| Thread Length | 26.5 mm |
| for OE number | 22401RS34509 |
| Thread Size | M14x1.25 |
| alternative item | - |
| Extra Description | Iridium Racing |
| Electrode Gap | 0.7 mm |
Important compatibility info
| Spark Plug | with resistor, 1 - Earthed Electrode, Iridium Middle Electrode |
| Tightening Torque | 22 Nm |
| Port / Connector type | Solid SAE |
| Weight | 49 g |
| Diameter | 14 mm |
| Spanner Size | 16 mm |
| Extra Info | Terminal Shape: Solid |
| Type | Spark Plug |
| Gross Weight | 52 g |
| Function | Spark Plug |
| Thread Length | 26.5 mm |
| for OE number | 22401RS34509 |
| Thread Size | M14x1.25 |
| alternative item | - |
| Extra Description | Iridium Racing |
| Electrode Gap | 0.7 mm |
Important compatibility info
| Gross Weight | 52 g |
| Function | Spark Plug |
| Extra Info | Terminal Shape: Solid |
| Thread Size | M14x1.25 |
| Tightening Torque | 22 Nm |
| Type | Spark Plug |
| for OE number | 22401RS34510 |
| alternative item | - |
| Spanner Size | 16 mm |
| Port / Connector type | Solid SAE |
| Thread Length | 26.5 mm |
| Spark Plug | with resistor, 1 - Earthed Electrode, Iridium Middle Electrode |
| Weight | 49 g |
| Diameter | 14 mm |
| Extra Description | Iridium Racing |
| Electrode Gap | 0.7 mm |
Important compatibility info
| Gross Weight | 52 g |
| Function | Spark Plug |
| Extra Info | Terminal Shape: Solid |
| Thread Size | M14x1.25 |
| Tightening Torque | 22 Nm |
| Type | Spark Plug |
| for OE number | 22401RS34510 |
| alternative item | - |
| Spanner Size | 16 mm |
| Port / Connector type | Solid SAE |
| Thread Length | 26.5 mm |
| Spark Plug | with resistor, 1 - Earthed Electrode, Iridium Middle Electrode |
| Weight | 49 g |
| Diameter | 14 mm |
| Extra Description | Iridium Racing |
| Electrode Gap | 0.7 mm |
Important compatibility info
| Gross Weight | 45 g |
| Port / Connector type | Removable SAE |
| Extra Description | Iridium Racing |
| Type | Spark Plug |
| Function | Spark Plug |
| Extra Info | Terminal Shape: Removable |
| Diameter | 10 mm |
| Thread Length | 19 mm |
| Weight | 42 g |
| Spanner Size | 16 mm |
| Replaces | U34ES-NZU; U34ESR-PT; U34FER-ZU9 |
| Spark Plug | with resistor, 1 - Earthed Electrode, Iridium Middle Electrode |
| for OE number | J4520IU0134 |
| Tightening Torque | 12 Nm |
| Electrode Gap | 0.6 mm |
| Thread Size | M10x1.0 |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Gross Weight | 45 g |
| Port / Connector type | Removable SAE |
| Extra Description | Iridium Racing |
| Type | Spark Plug |
| Function | Spark Plug |
| Extra Info | Terminal Shape: Removable |
| Diameter | 10 mm |
| Thread Length | 19 mm |
| Weight | 42 g |
| Spanner Size | 16 mm |
| Replaces | U34ES-NZU; U34ESR-PT; U34FER-ZU9 |
| Spark Plug | with resistor, 1 - Earthed Electrode, Iridium Middle Electrode |
| for OE number | J4520IU0134 |
| Tightening Torque | 12 Nm |
| Electrode Gap | 0.6 mm |
| Thread Size | M10x1.0 |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Thread Length | 19 mm |
| for OE number | 92070-1236 |
| Thread Size | M14x1.25 |
| Spanner Size | 20.6 mm |
| Tightening Torque | 22 Nm |
| Type | Spark Plug |
| Function | Spark Plug |
| Replaces | W27EN; W27EPT |
| Spark Plug | with resistor, 1 - Earthed Electrode, Iridium Middle Electrode |
| Extra Description | Iridium Racing |
| Port / Connector type | Crimped SAE |
| Weight | 49 g |
| Diameter | 14 mm |
| Gross Weight | 52 g |
| alternative item | - |
| Electrode Gap | 0.6 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















