Car Parts & Accessories by Diesel Technic
Important compatibility info
| Weight | 355 g |
| Type | Solenoid Valve, shift cylinder |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Solenoid Valve, shift cylinder |
Important compatibility info
| Weight | 323.5 g |
| Outer diameter | 153 mm |
| Inner diameter | 85 mm |
| Height 1 | 13 mm |
| Height 2 | 18 mm |
| Type | Gasket, manual transmission housing |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, manual transmission housing |
Important compatibility info
| Weight | 6021 g |
| Type | Drive Flange, propshaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Drive Flange, propshaft |
Important compatibility info
| Weight | 126.5 g |
| Type | Ball Head, gearshift linkage |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Ball Head, gearshift linkage |
Important compatibility info
| Weight | 126.5 g |
| Type | Ball Head, gearshift linkage |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Ball Head, gearshift linkage |
Important compatibility info
| Function | Joint, shift rod |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Type | Joint, shift rod |
| Weight | 555 g |
Important compatibility info
| Weight | 2915 g |
| Type | Joint, shift rod |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Joint, shift rod |
Important compatibility info
| Weight | 41 g |
| Thread Size | M20 x 1,5 |
| Shape/Form | O-Ring |
| Type | Filler Cap, axle cap |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Filler Cap, axle cap |
Important compatibility info
| Weight | 338 g |
| Inner diameter | 70 mm |
| Type | Shift Cylinder |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shift Cylinder |
Important compatibility info
| Weight | 278 g |
| Thread Size | M24 x 1 |
| Voltage | 24 V |
| Type | Solenoid Valve |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Solenoid Valve |
Important compatibility info
| Weight | 1134 g |
| Type | Gear Lever Gaiter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gear Lever Gaiter |
Important compatibility info
| Weight | 2 g |
| Inner diameter | 10 mm |
| Height 1 | 9 mm |
| Height 2 | 13 mm |
| Outer diameter 1 | 16 mm |
| Outer diameter 2 | 20 mm |
| Type | Bush, shift rod |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bush, shift rod |
| Angle | 5 ° |
Important compatibility info
| Weight | 119 g |
| Height | 47 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
| Outer diameter 1 | 42 mm |
| Outer diameter 2 | 48 mm |
| Type | Bush, driver cab suspension |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bush, driver cab suspension |
Important compatibility info
| Weight | 119 g |
| Height | 47 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
| Outer diameter 1 | 42 mm |
| Outer diameter 2 | 48 mm |
| Type | Bush, driver cab suspension |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bush, driver cab suspension |
Important compatibility info
| Weight | 3702 g |
| Type | Release Fork, clutch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Internal width | 93 mm |
| Function | Release Fork, clutch |
Important compatibility info
| Weight | 3702 g |
| Type | Release Fork, clutch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Internal width | 93 mm |
| Function | Release Fork, clutch |
Important compatibility info
| Weight | 2867 g |
| Type | Release Fork, clutch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Internal width | 126 mm |
| Function | Release Fork, clutch |
Important compatibility info
| Weight | 2867 g |
| Type | Release Fork, clutch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Internal width | 126 mm |
| Function | Release Fork, clutch |
Important compatibility info
| Weight | 378 g |
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Thread Measurement 1 | M12 x 1,5 |
| Thread Measurement 2 | M24 x 1 |
| Type | Solenoid Valve |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Solenoid Valve |
Important compatibility info
| Function | Filter, fuel tank bleeding |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Type | Filter, fuel tank bleeding |
| Weight | 72 g |
| for OE number | 2240905 |
Important compatibility info
| Weight | 840 g |
| Length | 643 mm |
| Sensor Type | Tube Sensor |
| Type | Sender Unit, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sender Unit, fuel tank |
Important compatibility info
| Weight | 206 g |
| Type | Cap, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cap, fuel tank |
Important compatibility info
| Weight | 206 g |
| Type | Cap, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cap, fuel tank |
Important compatibility info
| Weight | 64 g |
| for OE number | 1759435 |
| Type | Cap, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cap, fuel tank |
Important compatibility info
| Weight | 64 g |
| for OE number | 1759435 |
| Type | Cap, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cap, fuel tank |
Important compatibility info
| Weight | 343 g |
| Diameter | 114 mm |
| Pipe Connector | Pipe Clamp |
| Type | Pipe Connector, exhaust system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Pipe Connector, exhaust system |
Important compatibility info
| Weight | 144 g |
| Type | Cover, fuel filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cover, fuel filter |
Important compatibility info
| Weight | 1039 g |
| Height | 217 mm |
| Outer diameter | 107 mm |
| Thread Size | 1" x 14 UNS |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Type | Fuel filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Fuel filter |
Important compatibility info
| Weight | 1039 g |
| Height | 217 mm |
| Outer diameter | 107 mm |
| Thread Size | 1" x 14 UNS |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Type | Fuel filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Fuel filter |
Important compatibility info
| Weight | 425 g |
| Filter type | Filter Insert |
| for OE number | 2003505 |
| Type | Fuel filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Fuel filter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023






















