Car Parts & Accessories by Diesel Technic
Important compatibility info
| Weight | 243 g |
| Thread Size | M65 |
| for OE number | 2123147 |
| Type | Cap, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cap, fuel tank |
Important compatibility info
| Weight | 1268 g |
| Width | 32 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| for OE number | 2197002 |
| Type | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Weight | 1268 g |
| Width | 32 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| for OE number | 2197002 |
| Type | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Weight | 299 g |
| Width | 32 mm |
| Outer diameter | 95 mm |
| Inner diameter | 10.5 mm |
| Type | Tensioner Pulley, V-belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Tensioner Pulley, V-belt |
Important compatibility info
| Weight | 299 g |
| Width | 32 mm |
| Outer diameter | 95 mm |
| Inner diameter | 10.5 mm |
| Type | Tensioner Pulley, V-belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Tensioner Pulley, V-belt |
Important compatibility info
| Weight | 9 g |
| Type | Gasket, housing cover (crankcase) |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, housing cover (crankcase) |
Important compatibility info
| Weight | 2.8 g |
| Type | Seal |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal |
Important compatibility info
| Weight | 29 g |
| Length | 89 mm |
| Width | 70 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Charge Type | Exhaust Turbocharger |
| Type | Gasket, charger |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, charger |
Important compatibility info
| Weight | 6 g |
| Outer diameter | 66 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Inner diameter | 60.8 mm |
| Type | Seal Ring, exhaust manifold |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Weight | 11.5 g |
| Thickness | 4 mm |
| Inner diameter | 148.5 mm |
| Shape/Form | O-Ring |
| Type | O-Ring, cylinder sleeve |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | O-Ring, cylinder sleeve |
Important compatibility info
| Weight | 2 g |
| Outer diameter | 58 mm |
| Thickness | 0.7 mm |
| Inner diameter | 53.7 mm |
| Type | Seal Ring, exhaust manifold |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Type | Shaft, centrifugal cleaner |
| Function | Shaft, centrifugal cleaner |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Weight | 107 g |
Important compatibility info
| Weight | 325 g |
| Length | 228 mm |
| Height | 64 mm |
| Width | 178 mm |
| Type | Filter, crankcase ventilation |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Filter, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Weight | 325 g |
| Length | 228 mm |
| Height | 64 mm |
| Width | 178 mm |
| Type | Filter, crankcase ventilation |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Filter, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Weight | 1.5 g |
| Height | 9.5 mm |
| Inner diameter 1 | 8.8 mm |
| Inner diameter 2 | 10 mm |
| Type | Valve Cotter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Valve Cotter |
Important compatibility info
| Weight | 1.5 g |
| Height | 9.5 mm |
| Inner diameter 1 | 8.8 mm |
| Inner diameter 2 | 10 mm |
| Type | Valve Cotter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Valve Cotter |
Important compatibility info
| Weight | 2.25 g |
| Height | 10 mm |
| Outer diameter | 16.2 mm |
| Inner diameter 1 | 8 mm |
| Inner diameter 2 | 12.7 mm |
| Type | Seal Ring, valve stem |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring, valve stem |
Important compatibility info
| Weight | 2.25 g |
| Height | 10 mm |
| Outer diameter | 16.2 mm |
| Inner diameter 1 | 8 mm |
| Inner diameter 2 | 12.7 mm |
| Type | Seal Ring, valve stem |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring, valve stem |
Important compatibility info
| Weight | 108 g |
| Length | 1715 mm |
| Type | Oil Dipstick |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Oil Dipstick |
Important compatibility info
| Weight | 2 g |
| RPO Number | 1.10714 |
| Shape/Form | O-Ring |
| for OE number | 1422714 |
| Type | Seal Ring |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring |
Important compatibility info
| Weight | 7.5 g |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Thickness | 3.5 mm |
| Inner diameter | 142.5 mm |
| Shape/Form | O-Ring |
| Type | O-Ring, cylinder sleeve |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | O-Ring, cylinder sleeve |
Important compatibility info
| Weight | 4 g |
| Outer diameter | 57 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Inner diameter | 52.6 mm |
| Type | Seal Ring, exhaust manifold |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Weight | 52 g |
| Placement on Vehicle | Turbine Inlet |
| Type | Gasket, exhaust manifold |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Weight | 52 g |
| Placement on Vehicle | Turbine Inlet |
| Type | Gasket, exhaust manifold |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Weight | 20 g |
| Outer diameter | 36 mm |
| Type | Lid |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Lid |
Important compatibility info
| Weight | 220.5 g |
| Height | 17 mm |
| Outer diameter | 62 mm |
| Inner diameter | 25 mm |
| Type | Pilot Bearing, clutch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Pilot Bearing, clutch |
Important compatibility info
| Weight | 54 g |
| Placement on Vehicle | frontal sided |
| Height | 12 mm |
| Outer diameter | 100 mm |
| Inner diameter | 80 mm |
| Type | Shaft Seal, crankshaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shaft Seal, crankshaft |
Important compatibility info
| Weight | 54 g |
| Placement on Vehicle | frontal sided |
| Height | 12 mm |
| Outer diameter | 100 mm |
| Inner diameter | 80 mm |
| Type | Shaft Seal, crankshaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shaft Seal, crankshaft |
Important compatibility info
| Weight | 5.5 g |
| Thickness | 3.5 mm |
| Inner diameter | 132.5 mm |
| RPO Number | 1.10217 |
| Shape/Form | O-Ring |
| for OE number | 1769799 |
| Type | Seal Ring |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring |
Important compatibility info
| Weight | 8 g |
| Outer diameter | 57 mm |
| Thickness | 2.4 mm |
| Inner diameter | 52 mm |
| Type | Seal Ring, exhaust manifold |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring, exhaust manifold |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023






















