Car Parts & Accessories by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Height | 165 mm |
| Length | 205 mm |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 260 A |
| Cold-test Current, EN | 260 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | M07 |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Battery Type Code | Y50-N18L-A |
| Ampere-Hours | 20 Ah |
| Width | 90 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 20Ah - 260CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Height | 165 mm |
| Length | 205 mm |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 260 A |
| Cold-test Current, EN | 260 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | M07 |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Battery Type Code | Y50-N18L-A |
| Ampere-Hours | 20 Ah |
| Width | 90 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 20Ah - 260CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | M11 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 280 A |
| Battery Type Code | 53030 |
| Height | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 185 mm |
| Width | 125 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 28 Ah |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Cold-test Current, EN | 280 A |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 28Ah - 280CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | M11 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 280 A |
| Battery Type Code | 53030 |
| Height | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 185 mm |
| Width | 125 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 28 Ah |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Cold-test Current, EN | 280 A |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 28Ah - 280CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Terminal Type | M11 |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 185 mm |
| Height | 170 mm |
| Width | 130 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Cold-test Current, EN | 300 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 53034 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 30Ah - 300CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
