Car Parts & Accessories by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Important compatibility info
| Terminal Type | M11 |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 185 mm |
| Height | 170 mm |
| Width | 130 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Cold-test Current, EN | 300 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 53034 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 30Ah - 300CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | M11 |
| Cold-test Current, EN | 300 A |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 185 mm |
| Height | 170 mm |
| Width | 130 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 30Ah - 300CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | M11 |
| Cold-test Current, EN | 300 A |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 185 mm |
| Height | 170 mm |
| Width | 130 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 30Ah - 300CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 017 |
| Other Part Number | 019 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Length | 353 mm |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 900 A |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | EN |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Key Words | 900A; 100Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 100Ah - 900CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 017 |
| Other Part Number | 019 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Length | 353 mm |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 900 A |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | EN |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Key Words | 900A; 100Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 100Ah - 900CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
