Car Parts & Accessories by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Important compatibility info
| Width | 127 mm |
| Cold-test Current, EN | 350 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | JIS |
| Length | 187 mm |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 350 A |
| Height | 220 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 054H |
| Key Words | 350A; 40Ah; 4Yr Warranty; 187x127x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Hold-down Type | Korean B01 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 40Ah - 350CCA |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Width | 127 mm |
| Cold-test Current, EN | 350 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | JIS |
| Length | 187 mm |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 350 A |
| Height | 220 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 054H |
| Key Words | 350A; 40Ah; 4Yr Warranty; 187x127x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Hold-down Type | Korean B01 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 40Ah - 350CCA |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Battery Type Code | 048 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 390 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Length | 237 mm |
| Cold-test Current, EN | 390 A |
| Height | 227 mm |
| Width | 127 mm |
| Voltage | 12 V |
| Other Part Number | 048H |
| Hold-down Type | Korean B01 |
| Terminal Type | JIS |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 390A; 45Ah; 4Yr Warranty; 237x127x227 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 45Ah - 390CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Battery Type Code | 048 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 390 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Length | 237 mm |
| Cold-test Current, EN | 390 A |
| Height | 227 mm |
| Width | 127 mm |
| Voltage | 12 V |
| Other Part Number | 048H |
| Hold-down Type | Korean B01 |
| Terminal Type | JIS |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 390A; 45Ah; 4Yr Warranty; 237x127x227 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 45Ah - 390CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Length | 207 mm |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Hold-down Type | B13 |
| Function | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | EN |
| Cold-test Current, EN | 450 A |
| Ampere-Hours | 47 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Battery Type Code | 063 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 450A; 47Ah; 4Yr Warranty; 207x175x175 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 47Ah - 450CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023

