Battery by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 135 mm |
| Height | 160 mm |
| Width | 80 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Cold-test Current, EN | 165 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 165 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
| Terminal Type | M06 |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 12Ah - 165CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Height | 160 mm |
| Length | 135 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 165 A |
| Cold-test Current, EN | 165 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Width | 80 mm |
| Battery Type Code | YB12AL-A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | M04 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 12Ah - 165CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Cold-test Current, EN | 145 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | M08 |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Width | 90 mm |
| Post Positions | 1 |
| Height | 165 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 145 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YB14-B2 |
| Length | 135 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 14Ah - 145CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Length | 135 mm |
| Height | 165 mm |
| Width | 90 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 145 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB14L-B2 |
| Terminal Type | M08 |
| Cold-test Current, EN | 145 A |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 14Ah - 145CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Width | 100 mm |
| Height | 155 mm |
| Length | 175 mm |
| Post Positions | 1 |
| Cold-test Current, EN | 190 A |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YB16-B |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Terminal Type | M06 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 19Ah - 190CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
