Battery by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | M04 |
| Length | 150 mm |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Height | 160 mm |
| Width | 90 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 16 Ah |
| Cold-test Current, EN | 200 A |
| Battery | AGM Battery |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE AGM Ready |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 170 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX16-BS Compatible |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 16Ah - 200CCA |
Additional Information
Technical Information
• Maximum cranking – ideal for high-class motorcycles, power sport and off-road vehicles with large engines • Sealed VRLA (valve-regulated lead-acid) battery – ideal fo r rough terrain and highly inclined mounting • Starting reliability even at cold temperatures – ideal for jet-skis • Ready to use & maintenance free – no initial acid filling or later water refilling required
- Great safety features and ideal for motion tilting, fully sealed, leak- proof and spill-proo
- Maintenance free, no water refilling
- Ready to use, no initial acid filling
- Extended cycle life-Ideal for seasonal use, low self-discharge
- AGM Ready provides maximum power and is fully “install and forget” just like you always wanted. No initial acid filling or water topping is required. The battery is leak-proof, spill-proof and highly vibration resistant – ideal for powersport, all-terrain
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 62 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Battery Type Code | 078 |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Function | Starter Battery |
| Length | 242 mm |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 540A; 62Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Post Positions | 1 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 62Ah - 540CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Battery Type Code | 077 |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B13 |
| Post Positions | 1 |
| Cold-test Current, EN | 450 A |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 207 mm |
| Key Words | 450A; 50Ah; 4Yr Warranty; 207x175x190 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 50Ah - 450CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 670 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | EN |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 096 |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Cold-test Current, EN | 670 A |
| Ampere-Hours | 71 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Length | 278 mm |
| Key Words | 670A; 71Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 71Ah - 670CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Length | 237 mm |
| Height | 227 mm |
| Width | 127 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Cold-test Current, EN | 330 A |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 45Ah - 330CCA |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Battery Type Code | 049 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
