Battery by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 207 mm |
| Other Part Number | 079SE |
| Width | 175 mm |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Cold-test Current, EN | 450 A |
| Height | 190 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | EN |
| Battery Type Code | 012 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Key Words | 450A; 50Ah; 4Yr Warranty; 207x175x190 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 50Ah - 450CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Height | 95 mm |
| Width | 65 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 7 Ah |
| Cold-test Current, EN | 85 A |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | Faston S |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE AGM Ready |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 7Ah - 85CCA |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 85 A |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 3 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Maximum cranking – ideal for high-class motorcycles, power sport and off-road vehicles with large engines • Sealed VRLA (valve-regulated lead-acid) battery – ideal fo r rough terrain and highly inclined mounting • Starting reliability even at cold temperatures – ideal for jet-skis • Ready to use & maintenance free – no initial acid filling or later water refilling required
- Great safety features and ideal for motion tilting, fully sealed, leak- proof and spill-proo
- Maintenance free, no water refilling
- Ready to use, no initial acid filling
- Extended cycle life-Ideal for seasonal use, low self-discharge
- AGM Ready provides maximum power and is fully “install and forget” just like you always wanted. No initial acid filling or water topping is required. The battery is leak-proof, spill-proof and highly vibration resistant – ideal for powersport, all-terrain
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 896 |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 24 A |
| Width | 132 mm |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | Wet |
| Extra Description | Exide Garden |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 250 A |
| Length | 197 mm |
| Height | 186 mm |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 24Ah - 250CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
- The batteries are delivered fully charged and ready to use
- Ca/Ca alloy ensures good starting power and long service life
- Battery series for garden machines and small agricultural machines
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Hold-down Type | B13 |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Battery Type Code | 075 |
| Length | 242 mm |
| Function | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Replaces | EB542 |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x175 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 60Ah - 540CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 127 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 054 |
| Height | 220 mm |
| Length | 187 mm |
| Terminal Type | JIS |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Key Words | 240A; 35Ah; 4Yr Warranty; 187x127x220 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 35Ah - 240CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
