Car Parts & Accessories by First Line
First Line is a Global brand well known for its premium quality components and has over 30 years experience in the Automotive Aftermarket. First Line offers a leading range of over 12 product lines and over 47 product families. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Length | 366 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7995 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Length 4 | 2830 mm |
| Length 3 | 3010 mm |
| Length 2 | 3075 mm |
| Length 1 | 3260 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Length 4 | 2830 mm |
| Length 3 | 3010 mm |
| Length 2 | 3075 mm |
| Length 1 | 3260 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
Important compatibility info
| Rod/Strut | Push Rod |
| Length | 898 mm |
| Function | Centre Rod Assembly |
| Type | Centre Rod Assembly |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Push Rod |
| Length | 898 mm |
| Function | Centre Rod Assembly |
| Type | Centre Rod Assembly |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Rear |
| Length | 364 mm |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | FCA8148 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Rear |
| Length | 364 mm |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | FCA8148 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Function | Oil sump |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil sump |
| Additional Information 2 | with bore for oil-level sensor |
| Number of mounting bores | 20 |
Important compatibility info
| Function | Oil sump |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil sump |
| Additional Information 2 | with bore for oil-level sensor |
| Number of mounting bores | 20 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Outer diameter 1 | 133 mm |
| Number of mounting bores | 5 |
| Width 1 | 73.5 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Bearing Code | Gen 2 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Outer diameter 1 | 133 mm |
| Number of mounting bores | 5 |
| Width 1 | 73.5 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Bearing Code | Gen 2 |
Important compatibility info
| Length | 300 mm |
| Height | 107 mm |
| Thickness | 53 mm |
| Number of Holes | 2 |
| Function | Suspension, propshaft |
| for centre hole diameter of | 30 mm |
| Type | Suspension, propshaft |
Important compatibility info
| Length | 300 mm |
| Height | 107 mm |
| Thickness | 53 mm |
| Number of Holes | 2 |
| Function | Suspension, propshaft |
| for centre hole diameter of | 30 mm |
| Type | Suspension, propshaft |
Important compatibility info
| Length | 176 mm |
| Height | 110 mm |
| Thickness | 57 mm |
| Number of Holes | 2 |
| Function | Suspension, propshaft |
| for centre hole diameter of | 30 mm |
| Type | Suspension, propshaft |
| Replaced by | FPB1013 |
Important compatibility info
| Length | 176 mm |
| Height | 110 mm |
| Thickness | 57 mm |
| Number of Holes | 2 |
| Function | Suspension, propshaft |
| for centre hole diameter of | 30 mm |
| Type | Suspension, propshaft |
| Replaced by | FPB1013 |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Outer diameter 1 | 133 mm |
| Width 1 | 74 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Bearing Code | Gen 2 |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Outer diameter 1 | 133 mm |
| Width 1 | 74 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Bearing Code | Gen 2 |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Number of belts | 1 |
| Number of Teeth | 160 |
| Width | 30 mm |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Important compatibility info
| Number of belts | 1 |
| Number of Teeth | 160 |
| Width | 30 mm |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Important compatibility info
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
Important compatibility info
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 3 |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 3 |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Length 1 | 1017 mm |
| Length 2 | 795 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Length 3 | 1021 mm |
| Length 4 | 784 mm |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Length 1 | 1017 mm |
| Length 2 | 795 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Length 3 | 1021 mm |
| Length 4 | 784 mm |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Function | Oil sump |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil sump |
Important compatibility info
| Function | Oil sump |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil sump |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















