Car Parts & Accessories by First Line
First Line is a Global brand well known for its premium quality components and has over 30 years experience in the Automotive Aftermarket. First Line offers a leading range of over 12 product lines and over 47 product families. Important compatibility info
| Version | Fitting Kit |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7225 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Bolt, control arm (FSK7813)
Important compatibility info
| Version | Fitting Kit |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7225 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Bolt, control arm (FSK7813)
Important compatibility info
| Version | Fitting Kit |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7224 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Lower |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Bolt, control arm (FSK7813)
Important compatibility info
| Version | Fitting Kit |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7224 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Lower |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Bolt, control arm (FSK7813)
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Upper Right |
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Upper Right |
Important compatibility info
| Paired article numbers | FCA8074 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 294 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 400 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Paired article numbers | FCA8074 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 294 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 400 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Operating Mode | electronically controlled |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Housing Type | with housing |
| Housing material | Aluminium |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 105 °C |
Important compatibility info
| Operating Mode | electronically controlled |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Housing Type | with housing |
| Housing material | Aluminium |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 105 °C |
Important compatibility info
| Paired article numbers | FCA8068 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Length | 395 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Front |
Important compatibility info
| Paired article numbers | FCA8068 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Length | 395 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Front |
Important compatibility info
| Length 3 | 1191 mm |
| Length 4 | 867 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
| Length 1 | 1190 mm |
| Length 2 | 824 mm |
Important compatibility info
| Length 3 | 1191 mm |
| Length 4 | 867 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
| Length 1 | 1190 mm |
| Length 2 | 824 mm |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6654 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
Additional Information
- 1x First Line Mounting, control/trailing arm (FSK6916)
- 1x First Line Mounting, control/trailing arm (FSK6917)
- 1x First Line Mounting, control/trailing arm (FSK8020)
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6654 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
Additional Information
- 1x First Line Mounting, control/trailing arm (FSK6916)
- 1x First Line Mounting, control/trailing arm (FSK6917)
- 1x First Line Mounting, control/trailing arm (FSK8020)
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6653 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Additional Information
- 1x First Line Mounting, control/trailing arm (FSK6916)
- 1x First Line Mounting, control/trailing arm (FSK6917)
- 1x First Line Mounting, control/trailing arm (FSK8020)
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6653 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Additional Information
- 1x First Line Mounting, control/trailing arm (FSK6916)
- 1x First Line Mounting, control/trailing arm (FSK6917)
- 1x First Line Mounting, control/trailing arm (FSK8020)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 136 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Bearing Code | Gen 3 |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 136 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Bearing Code | Gen 3 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6285 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6285 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6284 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6284 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Upper Right |
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Upper Right |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Outer diameter 1 | 155 mm |
| Width 1 | 70 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 3 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Outer diameter 1 | 155 mm |
| Width 1 | 70 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 3 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Outer diameter 2 | 98 mm |
| Width 1 | 57 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 148 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Bearing Code | Gen 3 |
Important compatibility info
| Outer diameter 2 | 98 mm |
| Width 1 | 57 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 148 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Bearing Code | Gen 3 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














