Car Parts & Accessories by First Line
First Line is a Global brand well known for its premium quality components and has over 30 years experience in the Automotive Aftermarket. First Line offers a leading range of over 12 product lines and over 47 product families. Important compatibility info
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
| Placement on Vehicle | Left Rear, Right Rear |
| Length 1 | 1500 mm |
| Length 2 | 1327 mm |
| Length 3 | 1352 mm |
| Length 4 | 1263 mm |
Important compatibility info
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
| Placement on Vehicle | Left Rear, Right Rear |
| Length 1 | 1500 mm |
| Length 2 | 1327 mm |
| Length 3 | 1352 mm |
| Length 4 | 1263 mm |
Important compatibility info
| Length | 430 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 270 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with bore for oil-level sensor |
| Type | Oil Sump |
| Function | Oil Sump |
Important compatibility info
| Length | 430 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 270 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with bore for oil-level sensor |
| Type | Oil Sump |
| Function | Oil Sump |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7840 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7840 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 74 mm |
| Outer diameter 1 | 129 mm |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 3 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 74 mm |
| Outer diameter 1 | 129 mm |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 3 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6110 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6110 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6109 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6109 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Length 1 | 1323 mm |
| Length 2 | 1264 mm |
| Length 3 | 1002 mm |
| Length 4 | 976 mm |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Length 1 | 1323 mm |
| Length 2 | 1264 mm |
| Length 3 | 1002 mm |
| Length 4 | 976 mm |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Housing Type | with housing |
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Housing Type | with housing |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 2 |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 2 |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Bearing Code | Gen 3 |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 136 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Bearing Code | Gen 3 |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 136 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Length 3 | 1320 mm |
| Length 1 | 1315 mm |
| Length 2 | 950 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Length 4 | 950 mm |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Length 3 | 1320 mm |
| Length 1 | 1315 mm |
| Length 2 | 950 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Length 4 | 950 mm |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Type | Fuel Pump |
| Function | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Type | Fuel Pump |
| Function | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Length 1 | 900 mm |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
| Length 4 | 1275 mm |
| Length 3 | 1216 mm |
| Length 2 | 921 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Length 1 | 900 mm |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
| Length 4 | 1275 mm |
| Length 3 | 1216 mm |
| Length 2 | 921 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Type | Fuel Pump |
| Function | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Type | Fuel Pump |
| Function | Fuel Pump |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














