Car Parts & Accessories by First Line
First Line is a Global brand well known for its premium quality components and has over 30 years experience in the Automotive Aftermarket. First Line offers a leading range of over 12 product lines and over 47 product families. Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Outer diameter 1 | 138 mm |
| Width 1 | 71 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Bearing Code | Gen 3 |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Outer diameter 1 | 138 mm |
| Width 1 | 71 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Bearing Code | Gen 3 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 189 mm |
| Inner diameter 1 | 45 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 2 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 189 mm |
| Inner diameter 1 | 45 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 2 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without bore for oil level sensor |
| Type | Oil sump |
| Function | Oil sump |
| Additional Information | with oil drain plug |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without bore for oil level sensor |
| Type | Oil sump |
| Function | Oil sump |
| Additional Information | with oil drain plug |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 32 mm |
| Outer diameter 1 | 129 mm |
| Width 1 | 59 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 2 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 32 mm |
| Outer diameter 1 | 129 mm |
| Width 1 | 59 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 2 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7914 |
| Steering arm type | Control Arm |
Additional Information
- 1x First Line Ball Joint (FBJ5775)
- 1x First Line Mounting, control/trailing arm (FSK8191)
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7914 |
| Steering arm type | Control Arm |
Additional Information
- 1x First Line Ball Joint (FBJ5775)
- 1x First Line Mounting, control/trailing arm (FSK8191)
Important compatibility info
| Function | Oil sump |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without bore for oil level sensor |
| Type | Oil sump |
Important compatibility info
| Function | Oil sump |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without bore for oil level sensor |
| Type | Oil sump |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 374 mm |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | FCA8017 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 374 mm |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | FCA8017 |
Important compatibility info
| Number of Wings | 8 |
| Housing material | Cast Iron |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | with housing |
| Number of Teeth | 19 |
| Water Pump Pulley Diameter | 45 mm |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Number of Wings | 8 |
| Housing material | Cast Iron |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | with housing |
| Number of Teeth | 19 |
| Water Pump Pulley Diameter | 45 mm |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Opening Temperature | 112 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Housing material | Plastic |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Opening Temperature | 112 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Housing material | Plastic |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 3 |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 3 |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7456 |
Additional Information
- 1x First Line Ball Joint (FBJ5255)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7456 |
Additional Information
- 1x First Line Ball Joint (FBJ5255)
Important compatibility info
| Length 2 | 2553 mm |
| Length 3 | 2933 mm |
| Length 4 | 2563 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Length 1 | 2999 mm |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Length 2 | 2553 mm |
| Length 3 | 2933 mm |
| Length 4 | 2563 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Length 1 | 2999 mm |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














