Car Parts & Accessories by First Line
First Line is a Global brand well known for its premium quality components and has over 30 years experience in the Automotive Aftermarket. First Line offers a leading range of over 12 product lines and over 47 product families. Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information 2 | switchable water pump |
| Impeller Diameter | 70 mm |
| Water Pump Pulley Diameter | 65 mm |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information 2 | switchable water pump |
| Impeller Diameter | 70 mm |
| Water Pump Pulley Diameter | 65 mm |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7152 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7152 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Right Front |
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Right Front |
Important compatibility info
| Length 4 | 2420 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Length 1 | 3160 mm |
| Length 2 | 2755 mm |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
| Length 3 | 2808 mm |
Important compatibility info
| Length 4 | 2420 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Length 1 | 3160 mm |
| Length 2 | 2755 mm |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
| Length 3 | 2808 mm |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Pressure | 3.8 bar |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Pressure | 3.8 bar |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Hose |
| Port / Connector type | OE PUSH CONNECTOR |
| Material | Silicone |
| Inner diameter 1 | 64 mm |
| Colour | Orange |
| Inner diameter 2 | 64 mm |
| Type | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Hose |
| Port / Connector type | OE PUSH CONNECTOR |
| Material | Silicone |
| Inner diameter 1 | 64 mm |
| Colour | Orange |
| Inner diameter 2 | 64 mm |
| Type | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Bearing Code | Gen 3 |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Bearing Code | Gen 3 |
Important compatibility info
| Length 2 | 940 mm |
| Length 3 | 113 mm |
| Length 4 | 855 mm |
| Length 1 | 1236 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Length 2 | 940 mm |
| Length 3 | 113 mm |
| Length 4 | 855 mm |
| Length 1 | 1236 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7500 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7500 |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 27 mm |
| Outer diameter 1 | 148 mm |
| Width 1 | 73 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 3 |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 27 mm |
| Outer diameter 1 | 148 mm |
| Width 1 | 73 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 3 |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Fuel Pump |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














