Car Parts & Accessories by First Line
First Line is a Global brand well known for its premium quality components and has over 30 years experience in the Automotive Aftermarket. First Line offers a leading range of over 12 product lines and over 47 product families. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Length | 525 mm |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | FCA8133 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Length | 525 mm |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | FCA8133 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Length | 525 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA8132 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Length | 525 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA8132 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7489 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7489 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Water pump impeller material | Metal |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | with housing |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information 2 | Thermostat fitted in water pump |
Important compatibility info
| Water pump impeller material | Metal |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | with housing |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information 2 | Thermostat fitted in water pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Type | Fuel Pump |
| Function | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Type | Fuel Pump |
| Function | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | with housing |
| Number of Ribs | 5 |
| Water Pump Pulley Diameter | 112 mm |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | with housing |
| Number of Ribs | 5 |
| Water Pump Pulley Diameter | 112 mm |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Opening Pressure to | 8 bar |
| Type | Mounting Tool, bellow |
| Function | Mounting Tool, bellow |
| Opening pressure to | 130 psi |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Operating Mode | Mechanical |
| Additional Information 2 | switchable water pump |
| Additional Information | with gasket/seal |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Operating Mode | Mechanical |
| Additional Information 2 | switchable water pump |
| Additional Information | with gasket/seal |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Type | Fuel Pump |
| Function | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Type | Fuel Pump |
| Function | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Type | Fuel Pump |
| Function | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Type | Fuel Pump |
| Function | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Pressure | 3.5 bar |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Fuel Pump |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















