Hose & Pipe by Gates
Maintenance Sub-Categories
Important compatibility info
| Operating temperature to | +100 °C |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Operating temperature from | -40 °C |
| Hose length | 0.4 m |
| Function | Hose |
| Working pressure | 3 bar |
| Inner diameter 2 | 30 mm |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Type | Hose |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 18 mm |
| Inner diameter 1 | 18 mm |
| Hose Length | 200 mm |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Colour | Black |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Function | Fuel Line |
| Colour | White-transparent |
| Material | Plastic |
| Hose Length | 180 mm |
| Inner diameter 1 | 11 mm |
| Inner diameter 2 | 6 mm |
| Type | Fuel Line |
| Placement on Vehicle | Between heat exchanger and fuel filter |
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Function | Fuel Line |
| Hose Length | 555 mm |
| Inner diameter 2 | 8 mm |
| Colour | Black |
| Inner diameter 1 | 8 mm |
| Type | Fuel Line |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 6 mm |
| Function | Fuel Line |
| Colour | White-transparent |
| Inner diameter 1 | 6 mm |
| Hose Length | 160 mm |
| Type | Fuel Line |
| Material | Plastic |
| Placement on Vehicle | between fuel filter and injection pump |
Important compatibility info
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Hose Length | 265 mm |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Inner diameter 2 | 10 mm |
| Colour | Black |
| Inner diameter 1 | 10 mm |
| Material | Plastic |
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| Type | Fuel Line |
| Inner diameter 2 | 10 mm |
| Hose Length | 360 mm |
| Function | Fuel Line |
| Inner diameter 1 | 10 mm |
| Placement on Vehicle | between supply pump and fuel filter |
Important compatibility info
| Function | Fuel Line |
| Placement on Vehicle | Between heat exchanger and fuel filter |
| Material | Plastic |
| Colour | White-transparent |
| Type | Fuel Line |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 7.5 mm |
| Hose Length | 200 mm |
| Material | Rubber |
| Colour | Black |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Inner diameter 1 | 12 mm |
Important compatibility info
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Inner diameter 1 | 13 mm |
| Colour | Black |
| Inner diameter 2 | 13 mm |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Hose Length | 450 mm |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 30.5 mm |
| Inner diameter 2 | 30.5 mm |
| Hose Length | 372 mm |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Colour | Black |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Title | Flexible Air Duct Hose - 45mm - 1 Meter |
Additional Information
- Heat resistant from -40 to +250 degrees celsius
- Flexible hose makes for easier routing
- Aluminium air duct hose
Important compatibility info
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Colour | Black |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Hose Length | 165 mm |
| Inner diameter 2 | 16 mm |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Inner diameter 1 | 20 mm |
Important compatibility info
| Hose Length | 263 mm |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Colour | Black |
| Material | Rubber |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Inner diameter 2 | 17 mm |
| Inner diameter 1 | 22 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 7 mm |
| Inner diameter 2 | 6.5 mm |
| Hose Length | 234 mm |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Colour | Black |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Inner diameter 1 | 18 mm |
| Colour | black |
| Inner diameter 2 | 18 mm |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Hose Length | 215 mm |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Hose Length | 455 mm |
| Inner diameter 2 | 15.5 mm |
| Inner diameter 1 | 16 mm |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Colour | Black |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Placement on Vehicle | from cylinder head cover to oil separator |
Important compatibility info
| Hose Length | 240 mm |
| Inner diameter 1 | 21.5 mm |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Colour | Black |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Inner diameter 2 | 15.5 mm |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 18.5 mm |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Inner diameter 2 | 14.5 mm |
| Hose Length | 80 mm |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Colour | Black |
Important compatibility info
| Colour | White-transparent |
| Material | Plastic |
| Type | Fuel Line |
| Function | Fuel Line |
| Placement on Vehicle | Fuel pump to filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Colour | Black |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Inner diameter 2 | 16 mm |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Hose Length | 225 mm |
Important compatibility info
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Colour | Black |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Hose Length | 397 mm |
| Inner diameter 2 | 8.5 mm |
| Inner diameter 1 | 13.5 mm |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Hose Length | 450 mm |
| Inner diameter 1 | 20 mm |
| Inner diameter 2 | 14 mm |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Hose Length | 140 mm |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Inner diameter 1 | 15 mm |
| Colour | Black |
| Inner diameter 2 | 15 mm |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Hose Length | 440 mm |
| Function | Fuel Line |
| Inner diameter 2 | 6 mm |
| Colour | White-transparent |
| Inner diameter 1 | 6 mm |
| Type | Fuel Line |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 16 mm |
| Hose Length | 180 mm |
| Inner diameter 1 | 17 mm |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Colour | Black |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Title | Flexible Air Duct Hose - 50mm - 1 Meter |
Additional Information
- Heat resistant from -40 to +250 degrees celsius
- Flexible hose makes for easier routing
- Aluminium air duct hose
Important compatibility info
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Colour | Black |
| Material | AEM (Ethylene Acrylate Rubber) |
| Hose Length | 262 mm |
| Inner diameter 1 | 15 mm |
| Inner diameter 2 | 14.5 mm |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Replaces | EMH328 |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 7.5 mm |
| Inner diameter 1 | 7.5 mm |
| Hose Length | 827 mm |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Colour | Black |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Colour | Black |
| Material | Rubber |
| Inner diameter 2 | 15 mm |
| Inner diameter 1 | 15 mm |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Hose Length | 235 mm |




























