Battery by Hankook
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Width | 127 mm |
| Battery Type Code | 054 |
| Length | 187 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Height | 220 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 35 A |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Key Words | 330A; 35Ah; 4Yr Warranty; 187x127x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Height | 205 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 243 mm |
| Width | 127 mm |
| Battery Type Code | 015 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Wet |
| Key Words | 300A; 38Ah; 4Yr Warranty; 243x127x205 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 205 mm |
| Height | 185 mm |
| Width | 132 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 30 A |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 390 A |
| Type | Wet |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 44 A |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Length | 207 mm |
| Battery Type Code | 012 |
| Key Words | 390A; 44Ah; 4Yr Warranty; 207x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Battery Type Code | 055 |
| Ampere-Hours | 35 A |
| Length | 187 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Width | 129 mm |
| Type | Wet |
| Height | 221 mm |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Key Words | 330A; 35Ah; 4Yr Warranty; 187x129x221 |
| Warranty | 4 year warranty |

