Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Opening Temperature | 50 °C |
| for OE number | 1780508 |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Opening Temperature | 50 °C |
| for OE number | 1780508 |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| for OE number | 6422001915 |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 92 °C |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| for OE number | 6422001915 |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 92 °C |
Important compatibility info
| for OE number | 0515.L9 |
| Width | 39 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 162 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 0515.L9 |
| Width | 39 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 162 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 17-1031 |
| Width | 42 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 154 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 33 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 17-1031 |
| Width | 42 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 154 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 33 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 0515.T3 |
| Width | 33 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 158 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 0515.T3 |
| Width | 33 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 158 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 39 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 157 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 38 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 39 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 157 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 38 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 46544612 |
| Width | 40 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 169 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 31 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 46544612 |
| Width | 40 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 169 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 31 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 0515.N0 |
| Width | 25 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 148 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 44 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 0515.N0 |
| Width | 25 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 148 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 44 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 11237797995 |
| Width | 76 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 182 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 11237797995 |
| Width | 76 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 182 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 45 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 166 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 31 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 45 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 166 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 31 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 0515.T6 |
| Width | 37 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 157 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 0515.T6 |
| Width | 37 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 157 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 58 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 193 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 19 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 58 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 193 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 19 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 40 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 161 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 40 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 161 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 33 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 163 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 33 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 163 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














