Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Width | 37 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 143 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 37 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 143 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 12 30 304 53R |
| Width | 36 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 155 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 26 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 12 30 304 53R |
| Width | 36 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 155 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 26 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 42 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 144 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| for OE number | 038 105 243 E |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 42 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 144 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| for OE number | 038 105 243 E |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 45 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 140 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 20 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 45 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 140 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 20 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 059 105 251 BB |
| Width | 48 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 192 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 24 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 059 105 251 BB |
| Width | 48 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 192 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 24 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 11 23 8 512 072 |
| Width | 76 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 182 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 11 23 8 512 072 |
| Width | 76 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 182 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 11237562801 |
| Width | 28 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 138 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 36 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 11237562801 |
| Width | 28 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 138 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 36 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 35 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 144 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 13 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 35 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 144 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 13 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Number of grooves | 6 |
| Material | Metal |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Outer diameter | 156 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Additional Information 2 | with damping |
| Number of Ribs | 5 |
| Inner diameter | 13 mm |
| Width | 37 mm |
Important compatibility info
| Number of grooves | 6 |
| Material | Metal |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Outer diameter | 156 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Additional Information 2 | with damping |
| Number of Ribs | 5 |
| Inner diameter | 13 mm |
| Width | 37 mm |
Important compatibility info
| Width | 36 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 156 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Number of grooves | 5 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 36 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 156 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Number of grooves | 5 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 37 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 156 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 23 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 37 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 156 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 23 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 34 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 169 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 31 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 34 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 169 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 31 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 32 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 154 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 48 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 32 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 154 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 48 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 49 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 138 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 25 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 49 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 138 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 25 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 61 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 138 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 25 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 61 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 138 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 25 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














