Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| for OE number | 53541SJF003 |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| for OE number | 53541SJF003 |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6436 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6436 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M16X1.5, M20X1.0 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 220 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6512 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M16X1.5, M20X1.0 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 220 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6512 |
Important compatibility info
| Width | 61 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Inspection Tag | 90R-01250/330 |
| Height 1 | 61 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Width | 61 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear warning indicator |
| Inspection Tag | 90R-01250/330 |
| Height 1 | 61 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Extra Description | PROformer |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 37 mm. 72 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 37 mm |
| Outer diameter 1 | 72 mm |
| Width 1 | 33 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | PROformer |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 37 mm. 72 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 37 mm |
| Outer diameter 1 | 72 mm |
| Width 1 | 33 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width 2 | 15 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 18 mm |
| Diameter | 29 mm. 41 mm. 50 mm. 68 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 41 mm |
| Inner diameter 2 | 29 mm |
| Outer diameter 1 | 68 mm |
| Outer diameter 2 | 50 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width 2 | 15 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 18 mm |
| Diameter | 29 mm. 41 mm. 50 mm. 68 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 41 mm |
| Inner diameter 2 | 29 mm |
| Outer diameter 1 | 68 mm |
| Outer diameter 2 | 50 mm |
Important compatibility info
| Height | 202 mm |
| Outer diameter | 89 mm |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| Filter type | In-Line Filter |
Important compatibility info
| Height | 202 mm |
| Outer diameter | 89 mm |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| Filter type | In-Line Filter |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M14x1.5, M8x1.25 |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0104 |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M14x1.5, M8x1.25 |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0104 |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Bolted |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M12x1.25, M8x1.25 |
| Diameter | 14 mm |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Steering arm type | for control arm |
| for OE number | 8AU134540 |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0138 |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Bolted |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M12x1.25, M8x1.25 |
| Diameter | 14 mm |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Steering arm type | for control arm |
| for OE number | 8AU134540 |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0138 |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 94 mm |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Paired article numbers | NST4371 |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 94 mm |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Paired article numbers | NST4371 |
Important compatibility info
| Function | Bushing, axle beam |
| Type | Bushing, axle beam |
| Placement on Vehicle | Rear, Rear Axle Left, Rear Axle Right, Upper |
Important compatibility info
| Function | Bushing, axle beam |
| Type | Bushing, axle beam |
| Placement on Vehicle | Rear, Rear Axle Left, Rear Axle Right, Upper |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Outer diameter | 133 mm |
| Length | 256 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Suspension Spring |
| Thickness/Strength 1 | 14 mm |
| Spring Design | Coil spring with constant wire diameter |
| Thickness | 13.5 mm |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Outer diameter | 133 mm |
| Length | 256 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Suspension Spring |
| Thickness/Strength 1 | 14 mm |
| Spring Design | Coil spring with constant wire diameter |
| Thickness | 13.5 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Ball Joint |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Bolted |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST0235 |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Ball Joint |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Bolted |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST0235 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of mounting bores | 4 |
| Mounting Type | Bolted |
| Diameter | 20 mm |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0199 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of mounting bores | 4 |
| Mounting Type | Bolted |
| Diameter | 20 mm |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0199 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














