Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M16X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 375 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6510 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M16X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 375 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6510 |
Important compatibility info
| Length | 169 mm |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.75, M18x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6641 |
Important compatibility info
| Length | 169 mm |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.75, M18x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6641 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 105 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Brake System | Bendix |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 55 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0119/1388 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 105 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Brake System | Bendix |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 55 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | 90R-02A0119/1388 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Brake System | TRW |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 19 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Brake System | TRW |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 19 mm |
Important compatibility info
| Length | 324 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Height | 62 mm |
| Width | 239 mm |
Important compatibility info
| Length | 324 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Height | 62 mm |
| Width | 239 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST7149 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST7149 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 435 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 435 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Suspension Rod |
| Diameter | 18 mm |
| Length | 130 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Suspension Rod |
| Diameter | 18 mm |
| Length | 130 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Cone Size | 13.2 mm |
| Thread Size | M12x1.25, M14x1.5 |
| Length | 71 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6775 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Cone Size | 13.2 mm |
| Thread Size | M12x1.25, M14x1.5 |
| Length | 71 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6775 |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 22 mm. 35 mm. 50 mm. 65 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 35 mm |
| Inner diameter 2 | 22 mm |
| Outer diameter 1 | 65 mm |
| Width 1 | 19 mm |
| Outer diameter 2 | 50 mm |
| Width 2 | 19 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 22 mm. 35 mm. 50 mm. 65 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 35 mm |
| Inner diameter 2 | 22 mm |
| Outer diameter 1 | 65 mm |
| Width 1 | 19 mm |
| Outer diameter 2 | 50 mm |
| Width 2 | 19 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | 10mm Banjo |
| Length 1 | 325 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | 10mm Banjo |
| Length 1 | 325 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Width | 187 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Height | 25 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 186 mm |
Important compatibility info
| Width | 187 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Height | 25 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 186 mm |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 300 mm |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Paired article numbers | NST4393 |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 300 mm |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Paired article numbers | NST4393 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
Important compatibility info
| Thread Size | M12x1.75 |
| Rod/Strut | Suspension Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 168 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4600 |
Important compatibility info
| Thread Size | M12x1.75 |
| Rod/Strut | Suspension Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 168 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4600 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














