Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Bolted |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Ball Joint |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0211 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Bolted |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Ball Joint |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0211 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Steering arm type | for control arm |
| Paired article numbers | NST0168 |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Steering arm type | for control arm |
| Paired article numbers | NST0168 |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Thread Size | M14x1.5 |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Thread Size | M14x1.5 |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Length | 87 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5, M16x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Length | 87 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5, M16x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 2 | 19 mm |
| Width 1 | 19 mm |
| Diameter | 35 mm. 60 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 35 mm |
| Inner diameter 2 | 35 mm |
| Outer diameter 1 | 60 mm |
| Outer diameter 2 | 60 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 2 | 19 mm |
| Width 1 | 19 mm |
| Diameter | 35 mm. 60 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 35 mm |
| Inner diameter 2 | 35 mm |
| Outer diameter 1 | 60 mm |
| Outer diameter 2 | 60 mm |
Important compatibility info
| Thread Size | M14x1.5, M16x1.5 |
| Function | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 291 mm |
| Paired article numbers | NST6668 |
Important compatibility info
| Thread Size | M14x1.5, M16x1.5 |
| Function | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 291 mm |
| Paired article numbers | NST6668 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6752 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6752 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4718 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4718 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, support frame/subframe |
| Function | Mounting, support frame/subframe |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8168 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, support frame/subframe |
| Function | Mounting, support frame/subframe |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8168 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 220 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 220 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14x1.5, M16x1R |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6786 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14x1.5, M16x1R |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6786 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Upper, Front |
| Length | 75 mm |
| Diameter | 14 mm. 76 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8151 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Upper, Front |
| Length | 75 mm |
| Diameter | 14 mm. 76 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8151 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 89 mm |
| Diameter | 14.6 mm. 55.3 mm |
| Paired article numbers | NST8223 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 89 mm |
| Diameter | 14.6 mm. 55.3 mm |
| Paired article numbers | NST8223 |
Important compatibility info
| Outer diameter 1 | 84 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Height | 176 mm |
| Thread Size | M 16 X 1.5 |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| Inner diameter 1 | 70 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter 1 | 84 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Height | 176 mm |
| Thread Size | M 16 X 1.5 |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| Inner diameter 1 | 70 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














