Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Length | 330 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M16X1.5 |
| Axle Joint Length | 260 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6203 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M16X1.5 |
| Axle Joint Length | 260 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6203 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6929 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6929 |
Important compatibility info
| Length | 59 mm |
| Diameter | 16 mm. 69 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8156 |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 59 mm |
| Diameter | 16 mm. 69 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8156 |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 377 mm |
| Height | 48 mm |
| Width | 176 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 377 mm |
| Height | 48 mm |
| Width | 176 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Length | 230 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4299 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Length | 230 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4299 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M16X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 416 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6466 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M16X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 416 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6466 |
Important compatibility info
| Thread Size | M14X1.5, M18X1.5 |
| Axle Joint Length | 311 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6882 |
Important compatibility info
| Thread Size | M14X1.5, M18X1.5 |
| Axle Joint Length | 311 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6882 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 530 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 530 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Volume | 1 L |
| SAE Viscosity | 0W-20 |
| Grade | Multigrade |
| Function | Engine Oil |
| Specification | VOLVO VCC RBS0-2AE |
| Oil Specification | VOLVO VCC RBS0-2AE |
| ACEA specification | C5 |
| API specification | SN |
| Capacity | 1 L |
| Packing Type | Bottle |
| Extra Description | NAPA VE 0W-20 ECO |
| Type | Engine Oil |
| Key Words | VE; ECO; Fuel Economy; Synthetic |
| Title | Napa VE 0W-20 ECO (1L) |
| Oil | Synthetic Oil |
Additional Information
- Outstanding cold-start fluidity
- Exceptional long-term additive response
- Designed specifically for the latest Volvo engines
- Fuel economy formulation with no compromise in protection
- ACEA C5, API SN
- VOLVO VCC RBS0-2AE
Important compatibility info
| Volume | 1 L |
| SAE Viscosity | 0W-20 |
| Grade | Multigrade |
| Function | Engine Oil |
| Specification | VOLVO VCC RBS0-2AE |
| Oil Specification | VOLVO VCC RBS0-2AE |
| ACEA specification | C5 |
| API specification | SN |
| Capacity | 1 L |
| Packing Type | Bottle |
| Extra Description | NAPA VE 0W-20 ECO |
| Type | Engine Oil |
| Key Words | VE; ECO; Fuel Economy; Synthetic |
| Title | Napa VE 0W-20 ECO (1L) |
| Oil | Synthetic Oil |
Additional Information
- Outstanding cold-start fluidity
- Exceptional long-term additive response
- Designed specifically for the latest Volvo engines
- Fuel economy formulation with no compromise in protection
- ACEA C5, API SN
- VOLVO VCC RBS0-2AE
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 89 mm |
| Height | 238 mm |
| Outer diameter | 146 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 89 mm |
| Height | 238 mm |
| Outer diameter | 146 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 278 mm |
| Height | 41 mm |
| Width | 219 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 278 mm |
| Height | 41 mm |
| Width | 219 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6633 |
Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6633 |
Important compatibility info
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6632 |
Important compatibility info
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6632 |
Important compatibility info
| Length | 236 mm |
| Height | 60 mm |
| Width | 229 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 236 mm |
| Height | 60 mm |
| Width | 229 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 228 mm |
| Height | 34 mm |
| Width | 264 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















