Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6036 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6036 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.5mm, M14x1.5mm |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6225 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.5mm, M14x1.5mm |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6225 |
Important compatibility info
| Width 1 | 19 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 19 mm. 35 mm. 45 mm. 62 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Outer diameter 1 | 62 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Width 2 | 17 mm |
| Outer diameter 2 | 45 mm |
| Inner diameter 2 | 19 mm |
| Inner diameter 1 | 35 mm |
Important compatibility info
| Width 1 | 19 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 19 mm. 35 mm. 45 mm. 62 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Outer diameter 1 | 62 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Width 2 | 17 mm |
| Outer diameter 2 | 45 mm |
| Inner diameter 2 | 19 mm |
| Inner diameter 1 | 35 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Inner diameter 1 | 35 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 2 | 15 mm |
| Width 1 | 17 mm |
| Diameter | 29 mm. 35 mm. 50 mm. 60 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 2 | 29 mm |
| Outer diameter 1 | 60 mm |
| Outer diameter 2 | 50 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Inner diameter 1 | 35 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 2 | 15 mm |
| Width 1 | 17 mm |
| Diameter | 29 mm. 35 mm. 50 mm. 60 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 2 | 29 mm |
| Outer diameter 1 | 60 mm |
| Outer diameter 2 | 50 mm |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0102 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0102 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 180 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 180 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 1130 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 1130 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, outer |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 182 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, outer |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 182 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 163 mm |
| Height | 49 mm |
| Length | 346 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 163 mm |
| Height | 49 mm |
| Length | 346 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Outer diameter | 89 mm |
| Height | 189 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Type | Fuel filter |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Outer diameter | 89 mm |
| Height | 189 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Type | Fuel filter |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Bolted |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| for OE number | 5Q0 407 365 A |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left |
| Thread Size | M12x1.5 |
| Paired article numbers | NST0213 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Mounting Type | Bolted |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| for OE number | 5Q0 407 365 A |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left |
| Thread Size | M12x1.5 |
| Paired article numbers | NST0213 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Thread Size | M12x1.5 |
| for OE number | 5Q0 407 366 A |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0212 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Thread Size | M12x1.5 |
| for OE number | 5Q0 407 366 A |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0212 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 596 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 596 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 980 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















