Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Length | 228 mm |
| Height | 34 mm |
| Width | 264 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 45 mm |
| Outer diameter 1 | 75 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Height | 122 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 45 mm |
| Outer diameter 1 | 75 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Height | 122 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Paired article numbers | NST6839 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Paired article numbers | NST6839 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Paired article numbers | NST6838 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Paired article numbers | NST6838 |
Important compatibility info
| Diameter | 56 mm |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Height | 43 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | without housing |
| for OE number | 9091603129 |
| Height 1 | 43 mm |
| Diameter 2 | 29 mm |
Important compatibility info
| Diameter | 56 mm |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Height | 43 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | without housing |
| for OE number | 9091603129 |
| Height 1 | 43 mm |
| Diameter 2 | 29 mm |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 80 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST4234 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 80 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST4234 |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 385 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 385 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 113 mm |
| Height | 73 mm |
| Length | 344 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 113 mm |
| Height | 73 mm |
| Length | 344 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 65 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST4175 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 65 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST4175 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 65 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4174 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 65 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4174 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST7076 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST7076 |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Type | Fuel filter |
| Height | 136 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Outlet Diameter | 8 mm |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Type | Fuel filter |
| Height | 136 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Outlet Diameter | 8 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 222 mm |
| Paired article numbers | NST6577 |
Important compatibility info
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 222 mm |
| Paired article numbers | NST6577 |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST8276 |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Length 2 | 26 mm |
| Length 1 | 48 mm |
| Outer diameter | 44 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Inner diameter | 12 mm |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST8276 |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Length 2 | 26 mm |
| Length 1 | 48 mm |
| Outer diameter | 44 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Inner diameter | 12 mm |
Important compatibility info
| Number of Seals | 1 |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Function | Thermostat, coolant |
| Diameter 1 | 54 mm |
| Type | Thermostat, coolant |
| Housing Type | without housing |
| for OE number | 1089796 |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Additional Information 2 | without sensor |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















