Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Length | 252 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 220 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 252 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 220 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Height | 30 mm |
| Length | 210 mm |
| Width | 206 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Height | 30 mm |
| Length | 210 mm |
| Width | 206 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Height | 30 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Width | 199 mm |
| Length | 222 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Height | 30 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Width | 199 mm |
| Length | 222 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 71 mm |
| Height | 120 mm |
| Inner diameter 2 | 20 mm |
| Inner diameter 1 | 20 mm |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 71 mm |
| Height | 120 mm |
| Inner diameter 2 | 20 mm |
| Inner diameter 1 | 20 mm |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 52 mm |
| Height | 116 mm |
| Inner diameter 1 | 21 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 21 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 52 mm |
| Height | 116 mm |
| Inner diameter 1 | 21 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 21 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 31 mm |
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Height | 135 mm |
| Outer diameter | 65 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 31 mm |
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Height | 135 mm |
| Outer diameter | 65 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 65 mm |
| Height | 74 mm |
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Inner diameter 2 | 31 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 65 mm |
| Height | 74 mm |
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Inner diameter 2 | 31 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 300 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 300 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 74 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 74 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 255 mm |
| Height | 38 mm |
| Width | 177 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 255 mm |
| Height | 38 mm |
| Width | 177 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 200 mm |
| Height | 38 mm |
| Width 1 | 169 mm |
| Width 2 | 131 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 200 mm |
| Height | 38 mm |
| Width 1 | 169 mm |
| Width 2 | 131 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 213 mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 195 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 213 mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 195 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | without thermostat |
| Material | Plastic |
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | without thermostat |
| Material | Plastic |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Outer diameter | 77 mm |
| Height | 120 mm |
| Inner diameter 1 | 70 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Outer diameter | 77 mm |
| Height | 120 mm |
| Inner diameter 1 | 70 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 65 mm |
| Height | 76 mm |
| Inner diameter 1 | 28 mm |
| Inner diameter 2 | 28 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 65 mm |
| Height | 76 mm |
| Inner diameter 1 | 28 mm |
| Inner diameter 2 | 28 mm |
| Type | Oil Filter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














