Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Height | 50 mm |
| Width | 153 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Length | 286 mm |
Important compatibility info
| Height | 50 mm |
| Width | 153 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Length | 286 mm |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 249 mm |
| Height | 36 mm |
| Length | 180 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 249 mm |
| Height | 36 mm |
| Length | 180 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Outer diameter | 77 mm |
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Height | 121 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
Important compatibility info
| Outer diameter | 77 mm |
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Height | 121 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST8109 |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST8109 |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Outer diameter | 82 mm |
| Height | 156 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
Important compatibility info
| Outer diameter | 82 mm |
| Height | 156 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8034 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8034 |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 1109329 |
| Additional Information 2 | without thermostat |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 1109329 |
| Additional Information 2 | without thermostat |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 75 mm |
| Outer diameter 1 | 82 mm |
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Inner diameter 2 | 30 mm |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 75 mm |
| Outer diameter 1 | 82 mm |
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Inner diameter 2 | 30 mm |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8405 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8405 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 189 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 189 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8004 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8004 |
Important compatibility info
| Type | Oil Filter |
| Height | 132 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter 1 | 44 mm |
| Inner diameter 2 | 21 mm |
| Inner diameter 1 | 18 mm |
| Function | Oil Filter |
Important compatibility info
| Type | Oil Filter |
| Height | 132 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter 1 | 44 mm |
| Inner diameter 2 | 21 mm |
| Inner diameter 1 | 18 mm |
| Function | Oil Filter |
Important compatibility info
| Length | 169 mm |
| Width | 146 mm |
| Height | 44 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 169 mm |
| Width | 146 mm |
| Height | 44 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














