Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 53 mm |
| Height | 112 mm |
| Inner diameter 1 | 24 mm |
| Inner diameter 2 | 24 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 53 mm |
| Height | 112 mm |
| Inner diameter 1 | 24 mm |
| Inner diameter 2 | 24 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Height | 118 mm |
| Outer diameter | 62 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 30 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Height | 118 mm |
| Outer diameter | 62 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 30 mm |
Important compatibility info
| Function | Coolant Flange |
| Material | Plastic |
| Type | Coolant Flange |
| for OE number | 037121144H |
Important compatibility info
| Function | Coolant Flange |
| Material | Plastic |
| Type | Coolant Flange |
| for OE number | 037121144H |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 208 mm |
| Height | 34 mm |
| Length | 239 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 208 mm |
| Height | 34 mm |
| Length | 239 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 234 mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 225 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 234 mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 225 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Outer diameter 1 | 47 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 158 mm |
| Inner diameter 1 | 22 mm |
| Inner diameter 2 | 22 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Outer diameter 1 | 47 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 158 mm |
| Inner diameter 1 | 22 mm |
| Inner diameter 2 | 22 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Outer diameter | 75 mm |
| Height | 86 mm |
| Inner diameter 1 | 69 mm |
| Inner diameter 2 | 61 mm |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Outer diameter | 75 mm |
| Height | 86 mm |
| Inner diameter 1 | 69 mm |
| Inner diameter 2 | 61 mm |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Height | 78 mm |
| Inner diameter 1 | 24 mm |
| Inner diameter 2 | 33 mm |
| Outer diameter | 64 mm |
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Height | 78 mm |
| Inner diameter 1 | 24 mm |
| Inner diameter 2 | 33 mm |
| Outer diameter | 64 mm |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8009 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST8009 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Length | 55 mm |
| Diameter | 12.1 mm. 32.7 mm |
| Paired article numbers | NST8307 |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Length | 55 mm |
| Diameter | 12.1 mm. 32.7 mm |
| Paired article numbers | NST8307 |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 168 mm |
| Height | 29 mm |
| Length | 228 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 168 mm |
| Height | 29 mm |
| Length | 228 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 166 mm |
| Height | 34 mm |
| Length | 278 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 166 mm |
| Height | 34 mm |
| Length | 278 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Bolt length | 60 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Bolt length | 60 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 91 mm |
| Height | 92 mm |
| Inner diameter 1 | 33 mm |
| Inner diameter 2 | 33 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 91 mm |
| Height | 92 mm |
| Inner diameter 1 | 33 mm |
| Inner diameter 2 | 33 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 24 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 83 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Height | 111 mm |
| Inner diameter 1 | 40 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 24 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 83 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Height | 111 mm |
| Inner diameter 1 | 40 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














