Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 78 mm |
| Outer diameter | 315 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 140 mm |
| Centering Diameter | 96 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 78 mm |
| Outer diameter | 315 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 140 mm |
| Centering Diameter | 96 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Additional Information | with integrated regulator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Additional Information | with integrated regulator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| Number of Teeth, ABS ring | 43 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 895 mm |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| Number of Teeth, ABS ring | 43 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 895 mm |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Function | Drive Shaft |
| Number of Teeth | 48 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Length | 675 mm |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Function | Drive Shaft |
| Number of Teeth | 48 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Length | 675 mm |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 440 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 58 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 607 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 440 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 58 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 607 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 366 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 52 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Height | 543 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 366 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 52 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Height | 543 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Fork |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Additional Information | without spring seat |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Fork |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Additional Information | without spring seat |
Important compatibility info
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Temperature range from | 80 °C |
| Material | Plastic |
| Number of sensors | 1 |
| Temperature range to | 110 °C. 95 °C |
| Additional Information | with seal rings |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Opening Temperature | 80 °C. 95 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| for OE number | 03C121111P |
| Additional Information 2 | with sensor |
Important compatibility info
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Temperature range from | 80 °C |
| Material | Plastic |
| Number of sensors | 1 |
| Temperature range to | 110 °C. 95 °C |
| Additional Information | with seal rings |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Opening Temperature | 80 °C. 95 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| for OE number | 03C121111P |
| Additional Information 2 | with sensor |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 49 mm |
| Outer diameter | 350 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 49 mm |
| Outer diameter | 350 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2776 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2776 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2775 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2775 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 600 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 24 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 600 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 24 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner Brake Drum Height | 67 mm |
| Total Br. Drum Height | 80 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 295 mm |
| Type | Brake Drum |
| Function | Brake Drum |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner Brake Drum Height | 67 mm |
| Total Br. Drum Height | 80 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 295 mm |
| Type | Brake Drum |
| Function | Brake Drum |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023











