Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Fork |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Additional Information | without spring seat |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Fork |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Additional Information | without spring seat |
Important compatibility info
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Temperature range from | 80 °C |
| Material | Plastic |
| Number of sensors | 1 |
| Temperature range to | 110 °C. 95 °C |
| Additional Information | with seal rings |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Opening Temperature | 80 °C. 95 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| for OE number | 03C121111P |
| Additional Information 2 | with sensor |
Important compatibility info
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Temperature range from | 80 °C |
| Material | Plastic |
| Number of sensors | 1 |
| Temperature range to | 110 °C. 95 °C |
| Additional Information | with seal rings |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Opening Temperature | 80 °C. 95 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| for OE number | 03C121111P |
| Additional Information 2 | with sensor |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 49 mm |
| Outer diameter | 350 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 49 mm |
| Outer diameter | 350 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2776 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2776 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2775 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2775 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 600 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 24 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 600 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 24 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner Brake Drum Height | 67 mm |
| Total Br. Drum Height | 80 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 295 mm |
| Type | Brake Drum |
| Function | Brake Drum |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner Brake Drum Height | 67 mm |
| Total Br. Drum Height | 80 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 295 mm |
| Type | Brake Drum |
| Function | Brake Drum |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1610050020 |
| Number of Wings | 12 |
| Water Pump Pulley Diameter | 73 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 1610050020 |
| Number of Wings | 12 |
| Water Pump Pulley Diameter | 73 mm |
Important compatibility info
| Length | 595 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 595 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2477 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2477 |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST2476 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST2476 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 898 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 33 |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Length 2 | 330 mm |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 898 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 33 |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Length 2 | 330 mm |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Teeth | 8 |
| Type | Starter |
| Replaces | NSM1245 |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Teeth | 8 |
| Type | Starter |
| Replaces | NSM1245 |
| Number of mounting bores | 2 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














