Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 370 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 45 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Height | 575 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 370 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 45 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Height | 575 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 580 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 580 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2336 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2336 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 59 mm |
| Outer diameter | 67 mm |
| Additional Information 2 | with wheel hub, with integrated ABS sensor, with integrated magnetic sensor ring, with fastening material, Wheel Bearing integrated into wheel hub |
| Inner diameter | 30 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 59 mm |
| Outer diameter | 67 mm |
| Additional Information 2 | with wheel hub, with integrated ABS sensor, with integrated magnetic sensor ring, with fastening material, Wheel Bearing integrated into wheel hub |
| Inner diameter | 30 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 134. 52 |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 134. 52 |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top yoke |
| Braking / Drive Dynamics | for vehicles with Airmatic DC |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top yoke |
| Braking / Drive Dynamics | for vehicles with Airmatic DC |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | ATE |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | ATE |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Width | 60 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 158 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 60 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 158 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | LUK |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| for OE number | 32416760034 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | LUK |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| for OE number | 32416760034 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Diameter | 139 mm |
| Width 1 | 87 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter 1 | 139 mm |
Important compatibility info
| Diameter | 139 mm |
| Width 1 | 87 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter 1 | 139 mm |
Important compatibility info
| Length | 630 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Function | Drive Shaft |
| Number of Teeth | 48 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 630 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Function | Drive Shaft |
| Number of Teeth | 48 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













