Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of Thread Bores | 1 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of Thread Bores | 1 |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of mounting bores | 4 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 0.9 kW |
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
| Number of Thread Bores | 4 |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of mounting bores | 4 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 0.9 kW |
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
| Number of Thread Bores | 4 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size | 17.8 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2275 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size | 17.8 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2275 |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width | 48 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 84 mm |
| Diameter | 45 mm |
| Inner diameter | 45 mm |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width | 48 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 84 mm |
| Diameter | 45 mm |
| Inner diameter | 45 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Outer diameter | 220 mm |
| Additional Information | with synthetic grease |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 24 |
| Multi-piece | three-piece |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Outer diameter | 220 mm |
| Additional Information | with synthetic grease |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 24 |
| Multi-piece | three-piece |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Diameter | 24 mm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2992 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Diameter | 24 mm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2992 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Diameter | 24 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2991 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Diameter | 24 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2991 |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 42 mm |
| Outer diameter | 325 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 42 mm |
| Outer diameter | 325 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 70 mm |
| Outer diameter | 289 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 140 mm |
| Centering Diameter | 98 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C 01275/31730 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 70 mm |
| Outer diameter | 289 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 140 mm |
| Centering Diameter | 98 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C 01275/31730 |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Height | 78 mm |
| Outer diameter | 306 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Centering Diameter | 90 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C 01275/31234 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














