Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| for brake disc thickness | 12 mm |
| Placement on Vehicle | in front of axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 43 mm |
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 124 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 124 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Diameter | 200 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Diameter | 200 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Pin |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Pin |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Length | 299 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Length | 299 mm |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width 2 | 48 mm |
| Outer diameter | 136 mm |
| Diameter | 64 mm. 80 mm |
| Outer diameter 1 | 80 mm |
| Outer diameter 2 | 64 mm |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width 2 | 48 mm |
| Outer diameter | 136 mm |
| Diameter | 64 mm. 80 mm |
| Outer diameter 1 | 80 mm |
| Outer diameter 2 | 64 mm |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Rated Power | 2 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Rated Power | 2 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2 kW |
| Replaces | NSM1265 |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2 kW |
| Replaces | NSM1265 |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | AP Lockheed |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | AP Lockheed |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 75 mm |
| Outer diameter | 314 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C 01275/31717 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 76 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















