Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 51 mm |
| Outer diameter | 295 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | perforated/vented |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 100 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Diameter | 154 mm. 33 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Inner diameter 1 | 33 mm |
| Outer diameter 1 | 154 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 100 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Diameter | 154 mm. 33 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Inner diameter 1 | 33 mm |
| Outer diameter 1 | 154 mm |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 67 mm |
| Alternator Charge Current | 65 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | for v-belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 1 |
| Replaces | NAL1096 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 67 mm |
| Alternator Charge Current | 65 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | for v-belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 1 |
| Replaces | NAL1096 |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake System | ATE |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake System | ATE |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 69 mm |
| Outer diameter | 288 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Brake Disc Thickness | 16 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 160 mm |
| Centering Diameter | 120 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 69 mm |
| Outer diameter | 288 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Brake Disc Thickness | 16 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 160 mm |
| Centering Diameter | 120 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2916 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2916 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2915 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2915 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Outer diameter | 136 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 30 mm |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Outer diameter | 136 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 30 mm |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Fits rim size | 5 Inch |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Fits rim size | 5 Inch |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 105 mm |
| Centering Diameter | 60 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0033 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 105 mm |
| Centering Diameter | 60 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0033 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 137 mm |
| Additional Information | without reservoir |
| Pressure | 100 bar |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 137 mm |
| Additional Information | without reservoir |
| Pressure | 100 bar |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2421 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2421 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2420 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2420 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 635 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 24 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 635 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 24 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 298 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Inspection Tag | 90R-02C0357/1550 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Centering Diameter | 85 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 298 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Inspection Tag | 90R-02C0357/1550 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Centering Diameter | 85 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | solid |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













