Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | AP Lockheed |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 75 mm |
| Outer diameter | 314 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C 01275/31717 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 76 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 75 mm |
| Outer diameter | 314 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C 01275/31717 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 76 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | NST2619 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | NST2619 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2618 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2618 |
Important compatibility info
| Length | 495 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Height | 128 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Width | 405 mm |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Paired article numbers | NST2904 |
Important compatibility info
| Length | 495 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Height | 128 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Width | 405 mm |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Paired article numbers | NST2904 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Length | 495 mm |
| Height | 128 mm |
| Width | 405 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Paired article numbers | NST2903 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Length | 495 mm |
| Height | 128 mm |
| Width | 405 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Paired article numbers | NST2903 |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 30 |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Length | 630 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 30 |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Length | 630 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Saginaw/ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 90 bar |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Saginaw/ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 90 bar |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 X 1 (2) |
| Brake System | TRW |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 X 1 (2) |
| Brake System | TRW |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size | 15.2 mm |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2927 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size | 15.2 mm |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2927 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Fits rim size | 5 Inch |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Fits rim size | 5 Inch |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 46 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0349/1407 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 46 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0349/1407 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 356 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 50 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 512 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 356 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 50 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 512 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| External Teeth, Diff.Side | 41 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















