Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | behind the axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 20 mm |
| for brake disc diameter | 300 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 36 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | behind the axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 20 mm |
| for brake disc diameter | 300 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 36 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | behind the axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 20 mm |
| for brake disc diameter | 300 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 36 mm |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 32 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 809 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 32 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 809 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 84 mm |
| Alternator Charge Current | 50 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with belt pulley, with freewheel belt pulley |
| Port / Connector type | B+ / D+ |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 84 mm |
| Alternator Charge Current | 50 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with belt pulley, with freewheel belt pulley |
| Port / Connector type | B+ / D+ |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 85 A |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Replaces | NAL1590 |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 85 A |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Replaces | NAL1590 |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Length | 640 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| External Teeth, Diff.Side | 20 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Length | 640 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| External Teeth, Diff.Side | 20 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| ABS Ring Diameter | 76 mm |
| Length | 592 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| ABS Ring Diameter | 76 mm |
| Length | 592 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Length | 675 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Length | 675 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of Teeth | 11 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of Teeth | 11 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | MITSUBA |
| Type | Starter |
| Rated Power | 1.6 kW |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | MITSUBA |
| Type | Starter |
| Rated Power | 1.6 kW |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of Teeth | 15 |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of Teeth | 15 |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST2792 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST2792 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Housing Type | Synthetic Material Housing |
| Mounting Type | Pre-assembled |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| for OE number | 2742000615 |
| Housing material | GRP (Glass fibre Reinforced Plastic) |
| Additional Information 2 | with sensor, with thermostat |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 97 °C |
Important compatibility info
| Housing Type | Synthetic Material Housing |
| Mounting Type | Pre-assembled |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| for OE number | 2742000615 |
| Housing material | GRP (Glass fibre Reinforced Plastic) |
| Additional Information 2 | with sensor, with thermostat |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 97 °C |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 52 mm |
| Outer diameter | 100 mm |
| Inner diameter | 33 mm |
| Outer diameter 1 | 72 mm |
| Outer diameter 2 | 165 mm |
| Width 2 | 52 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 52 mm |
| Outer diameter | 100 mm |
| Inner diameter | 33 mm |
| Outer diameter 1 | 72 mm |
| Outer diameter 2 | 165 mm |
| Width 2 | 52 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 62 mm |
| Outer diameter | 345 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 62 mm |
| Outer diameter | 345 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













