Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 5 |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 12 |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 12 |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 1 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 40 A |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 1 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 40 A |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
Important compatibility info
| Length | 620 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 620 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 650 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 650 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | TRW |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | TRW |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Number of Teeth, ABS ring | 47 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Length | 640 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Number of Teeth, ABS ring | 47 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Length | 640 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2617 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2617 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST2324 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST2324 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 4 |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 4 |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 2 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 74 mm |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Replaces | NAL1104 |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 2 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 74 mm |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Replaces | NAL1104 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | Visteon |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 70 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | Visteon |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 70 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 13 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.4 kW |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 13 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.4 kW |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V. 12.0 V |
| Pulleys | V-Ribbed Belt Pulley, with v-ribbed belt pulley |
| Plug Type ID | PLUG650 |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Parameter | Pulley: PVR 6 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















