Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Additional Information | without gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 124 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 610 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 610 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Diameter | 94 mm |
| Length | 664 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Diameter | 94 mm |
| Length | 664 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3366 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3366 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3365 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3365 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Internal Teeth, wheel side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 79 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 675 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Length 2 | 720 mm |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
Important compatibility info
| Internal Teeth, wheel side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 79 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 675 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Length 2 | 720 mm |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 X 1 |
| Brake System | Aisin |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 X 1 |
| Brake System | Aisin |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Monotube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Monotube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 69 mm |
| Outer diameter | 345 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 69 mm |
| Outer diameter | 345 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of Teeth | 10 |
| Rated Power | 1.4 kW |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of Teeth | 10 |
| Rated Power | 1.4 kW |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 17 mm |
| Inner diameter 2 | 20 mm |
| Outer diameter 1 | 40 mm |
| Width 1 | 12 mm |
| Outer diameter 2 | 52 mm |
| Width 2 | 15 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 17 mm |
| Inner diameter 2 | 20 mm |
| Outer diameter 1 | 40 mm |
| Width 1 | 12 mm |
| Outer diameter 2 | 52 mm |
| Width 2 | 15 mm |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 938 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















