Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 938 mm |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 938 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | without reservoir |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 70 bar |
| for steering manufacturer | Visteon |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Additional Information | without reservoir |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 70 bar |
| for steering manufacturer | Visteon |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 50 mm |
| Outer diameter | 340 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 50 mm |
| Outer diameter | 340 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Pressure | 100 bar |
| for steering manufacturer | TOYODA |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | without reservoir |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Pressure | 100 bar |
| for steering manufacturer | TOYODA |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | without reservoir |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Starter |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Rated Power | 2.2 kW |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Starter |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Rated Power | 2.2 kW |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3313 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3313 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3312 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3312 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 06H121005S |
| Number of Teeth | 29 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 51 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 06H121005S |
| Number of Teeth | 29 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 51 mm |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.1 kW |
| Function | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.1 kW |
| Function | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 250 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 250 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Length | 901 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Length | 901 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
Important compatibility info
| Chain Type | Silent Chain |
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 152. 52 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Chain Type | Silent Chain |
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 152. 52 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














