Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information | without reservoir |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Belt Pulley Diameter | 130 mm |
| Pressure | 110 bar |
| for steering manufacturer | KAYABA |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Visteon |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 100 bar |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Visteon |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 100 bar |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 220 mm |
| for OE number | 55219388, 55224015, 55232693 |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 220 mm |
| for OE number | 55219388, 55224015, 55232693 |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 23 |
| Type | Drive Shaft |
| Length 2 | 350 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Length | 960 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 23 |
| Type | Drive Shaft |
| Length 2 | 350 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Length | 960 mm |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter | 33 mm |
| Outer diameter 1 | 162 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter | 33 mm |
| Outer diameter 1 | 162 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 56 mm |
| Outer diameter | 324 mm |
| Brake Disc Thickness | 33 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0349/1470 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 116 mm |
| Centering Diameter | 93 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 56 mm |
| Outer diameter | 324 mm |
| Brake Disc Thickness | 33 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0349/1470 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 116 mm |
| Centering Diameter | 93 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 63 mm |
| Outer diameter | 356 mm |
| Brake Disc Thickness | 34 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0448/1506 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 63 mm |
| Outer diameter | 356 mm |
| Brake Disc Thickness | 34 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0448/1506 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 345 mm |
| Brake Disc Thickness | 29 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0349/0597 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














