Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Diameter | 250 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 250 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 107 mm |
| Pressure | 100 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 107 mm |
| Pressure | 100 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 114 mm |
| Pressure | 120 bar |
| Number of grooves | 5 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 114 mm |
| Pressure | 120 bar |
| Number of grooves | 5 |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Additional Information | without reservoir |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Belt Pulley Diameter | 143 mm |
| for steering manufacturer | ZF |
| Pressure | 120 bar |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Additional Information | without reservoir |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Belt Pulley Diameter | 143 mm |
| for steering manufacturer | ZF |
| Pressure | 120 bar |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Kayaba |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 130 mm |
| Pressure | 120 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Kayaba |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 130 mm |
| Pressure | 120 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 103 mm |
| Pressure | 100 bar |
| Number of grooves | 5 |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 103 mm |
| Pressure | 100 bar |
| Number of grooves | 5 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Sheet Steel |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Cone Size | 24 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3001 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Sheet Steel |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Cone Size | 24 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3001 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST3276 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST3276 |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 62 mm |
| Outer diameter | 348 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023










