Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 110 bar |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 110 bar |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Rated Power | 1 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Number of Teeth | 8 |
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
Important compatibility info
| Rated Power | 1 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Number of Teeth | 8 |
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Length 2 | 693 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Length 2 | 693 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Belt Pulley Diameter | 130 mm |
| Pressure | 130 bar |
| Additional Information | without reservoir |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Belt Pulley Diameter | 130 mm |
| Pressure | 130 bar |
| Additional Information | without reservoir |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 06M121013C |
| Number of Wings | 5 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 06M121013C |
| Number of Wings | 5 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Function | Alternator |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023










