Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | KAYABA |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 110 bar |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | KAYABA |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 110 bar |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | HOBOURN EATON |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | HOBOURN EATON |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 148 |
| Chain Type | Simplex |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 148 |
| Chain Type | Simplex |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Width | 72 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 158 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 44 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 72 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 158 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 44 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Rated Power | 2 kW |
Important compatibility info
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Rated Power | 2 kW |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









