Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Pressure | 135 bar |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 42 |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 42 |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
Important compatibility info
| Additional Information | without gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 50 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | without gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 50 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Number of Ribs | 8 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Denso |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Number of Ribs | 8 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Denso |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | with reservoir |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pressure | 130 bar |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | with reservoir |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pressure | 130 bar |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Phases | 1 |
| Additional Information | with control unit |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Country Version | Great Britain |
| Plug Type | CEE, Charging plug type 2, Charging coupler type 2 |
| Rated Power | 7.4 kW |
| Voltage | 240 V |
| Current Strength | 32 A |
| Title | EV Charging Cable - T2 FEMALE to 32A Commander- W/CONTROLLER 5M |
| Max. charging current | 32 A |
Additional Information
- Storage Bag
- With Controller
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Phases | 1 |
| Additional Information | with control unit |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Country Version | Great Britain |
| Plug Type | CEE, Charging plug type 2, Charging coupler type 2 |
| Rated Power | 7.4 kW |
| Voltage | 240 V |
| Current Strength | 32 A |
| Title | EV Charging Cable - T2 FEMALE to 32A Commander- W/CONTROLLER 5M |
| Max. charging current | 32 A |
Additional Information
- Storage Bag
- With Controller
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 128 bar |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | without reservoir |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pump Type | Vane Pump |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 128 bar |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | without reservoir |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pump Type | Vane Pump |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 13 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2 kW |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 13 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2 kW |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Clamp |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Clamp |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 120 Ah |
| Cold-test Current, EN | 1000 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Post Positions | 9 |
| Battery Type Code | 642 |
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 120 Ah |
| Cold-test Current, EN | 1000 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Post Positions | 9 |
| Battery Type Code | 642 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Fork, Top yoke |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Fork, Top yoke |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top yoke |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top yoke |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 200 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 200 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Length | 345 mm |
| Height | 238 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | NAPA High Power Battery 12V - 105Ah - 750A |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 663 |
Additional Information
- OE Equivalent - Original quality spare part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied.
- Superior Reserve Capacity - Superior Reserve Capacity
- Maintenance Free - Maintenance Free, Not Maintenance Impossible
- Super Heavy Duty Performance - Delivering an exquisite level of performance for the user who may have higher ‘in vehicle electrical loads’.
- Increased Service Life - Increased Shelf and Service Life
- +30% Extra Power - Designed to facilitate those who demand more from their vehicles.
Important compatibility info
| Length | 345 mm |
| Height | 238 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | NAPA High Power Battery 12V - 105Ah - 750A |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 663 |
Additional Information
- OE Equivalent - Original quality spare part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied.
- Superior Reserve Capacity - Superior Reserve Capacity
- Maintenance Free - Maintenance Free, Not Maintenance Impossible
- Super Heavy Duty Performance - Delivering an exquisite level of performance for the user who may have higher ‘in vehicle electrical loads’.
- Increased Service Life - Increased Shelf and Service Life
- +30% Extra Power - Designed to facilitate those who demand more from their vehicles.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 550 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| External Teeth, Diff.Side | 37 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















