Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top yoke |
| Braking / Drive Dynamics | for vehicles without ADS |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Width | 76 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 172 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 76 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 172 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.4 kW |
Important compatibility info
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.4 kW |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Number of Teeth | 6 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Number of Teeth | 6 |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
| Number of Chain Links | 136 |
| Additional Information | with gears |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
| Number of Chain Links | 136 |
| Additional Information | with gears |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 101 mm |
| for OE number | LR009775 |
| Number of grooves | 8 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 101 mm |
| for OE number | LR009775 |
| Number of grooves | 8 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| for OE number | 130145X00A |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex, Duplex |
| Number of Chain Links | 92. 94 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| for OE number | 130145X00A |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex, Duplex |
| Number of Chain Links | 92. 94 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| for OE number | 231007281 |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| for OE number | 231007281 |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 122 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















