Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 550 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| External Teeth, Diff.Side | 37 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 48 mm |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 48 mm |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Type | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 144 |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Type | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 144 |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| for OE number | 2312103010 |
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 160 |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Silent Chain |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| for OE number | 2312103010 |
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 160 |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Silent Chain |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 7 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 7 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 240 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 240 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | Saginaw |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 110 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | Saginaw |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 110 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 51 mm |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 51 mm |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Kayaba |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 144 mm |
| Pressure | 90 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Kayaba |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 144 mm |
| Pressure | 90 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 124 mm |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 124 mm |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | Saginaw |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 122 mm |
| Pressure | 110 bar |
| Number of grooves | 6 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















