Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 5 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | Toyoda |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 120 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | Toyoda |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 120 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 11 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.4 kW |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 11 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.4 kW |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 14 V |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 14 V |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3224 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3224 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3223 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3223 |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of Thread Bores | 3 |
| Rated Power | 2 kW |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of Thread Bores | 3 |
| Rated Power | 2 kW |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Saginaw |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Saginaw |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | with reservoir |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 120 bar |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | with reservoir |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 120 bar |
Important compatibility info
| Length | 345 mm |
| Height | 238 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 115 Ah |
| Cold-test Current, EN | 820 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | NAPA High Power Battery 12V - 115Ah - 820A |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 665 |
Additional Information
- OE Equivalent - Original quality spare part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied.
- Superior Reserve Capacity - Superior Reserve Capacity
- Maintenance Free - Maintenance Free, Not Maintenance Impossible
- Super Heavy Duty Performance - Delivering an exquisite level of performance for the user who may have higher ‘in vehicle electrical loads’.
- Increased Service Life - Increased Shelf and Service Life
- +30% Extra Power - Designed to facilitate those who demand more from their vehicles.
Important compatibility info
| Length | 345 mm |
| Height | 238 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 115 Ah |
| Cold-test Current, EN | 820 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | NAPA High Power Battery 12V - 115Ah - 820A |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 665 |
Additional Information
- OE Equivalent - Original quality spare part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied.
- Superior Reserve Capacity - Superior Reserve Capacity
- Maintenance Free - Maintenance Free, Not Maintenance Impossible
- Super Heavy Duty Performance - Delivering an exquisite level of performance for the user who may have higher ‘in vehicle electrical loads’.
- Increased Service Life - Increased Shelf and Service Life
- +30% Extra Power - Designed to facilitate those who demand more from their vehicles.
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Length 2 | 281 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 883 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 26 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Length 2 | 281 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 883 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 26 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















