Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| for OE number | FG18S128 |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 220 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 220 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 120 bar |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 120 bar |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Rated Power | 2 kW |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Rated Power | 2 kW |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 250 mm |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 250 mm |
Important compatibility info
| Width | 97 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 194 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 97 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 194 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Length | 710 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Length | 710 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 102 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 102 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Pulleys | for v-belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 1 |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | for v-belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 1 |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 5 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023











