Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| for OE number | A2700501100 |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Silent Chain |
| Number of Chain Links | 140. 66 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 76. 84 |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| for OE number | 24351-2A001 |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 76. 84 |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| for OE number | 24351-2A001 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Additional Information | with reservoir |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Pressure | 130 bar |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | with bore for sensor |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Additional Information | with reservoir |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Pressure | 130 bar |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | with bore for sensor |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Diameter | 250 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 250 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 12 |
| Rated Power | 1.9 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 12 |
| Rated Power | 1.9 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Rated Power | 2 kW |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 15 |
Important compatibility info
| Rated Power | 2 kW |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 15 |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Belt Pulley Diameter | 51 mm |
| for OE number | TG12S111 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Belt Pulley Diameter | 51 mm |
| for OE number | TG12S111 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Belt Pulley Diameter | 142 mm |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | with reservoir |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 130 bar |
| for steering manufacturer | ZF |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















