Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Length 1 | 240 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 316 mm |
| Width | 266 mm |
| Height | 34 mm |
Important compatibility info
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Length 1 | 240 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 316 mm |
| Width | 266 mm |
| Height | 34 mm |
Important compatibility info
| Length | 297 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 99 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 297 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 99 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Length | 226 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Length | 226 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Bushing, axle beam |
| Type | Bushing, axle beam |
| Paired article numbers | NST8408 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Bushing, axle beam |
| Type | Bushing, axle beam |
| Paired article numbers | NST8408 |
Important compatibility info
| Specification | 1940182, 1940764, 1940768, 9.55550-MZ1 / -MZ6, 97308 / 97309, MTF LT-2, MTF LT-3, MTF LT-4, PSA B71 2330, VW 70 726 A2, VW G 009 317, VW G 50, VW GO 52 527 A2 |
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Mineral Oil |
| Type | Manual Transmission Oil |
| Function | Manual Transmission Oil |
| Extra Description | NAPA MTF 75W-80 |
| SAE Viscosity | 75W-80 |
| Title | NAPA MTF 75W-80 |
Additional Information
- Suitable for synchromesh gearboxes
- Outstanding low and high temperature performance
- Excellent oxidation stability
- Fully synthetic formulation
- BMW MTF LT-2 / LT-3 / LT-4, FIAT 9.55550-MZ1 / -MZ6
- GM 1940182 / 1940764 / 1940768, NISSAN MT-XZ / MT-XZ TL (JR TYPE), PSA B71 2330, SPECIAL GEAR OIL MTF 94, SPECIAL HONDA MTF / MTF-II, VOLVO 97308 / 97309, VW G 009 317 / VW G 50 / VW GO 52 527 A2 / 70 726 A2
Important compatibility info
| Specification | 1940182, 1940764, 1940768, 9.55550-MZ1 / -MZ6, 97308 / 97309, MTF LT-2, MTF LT-3, MTF LT-4, PSA B71 2330, VW 70 726 A2, VW G 009 317, VW G 50, VW GO 52 527 A2 |
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Mineral Oil |
| Type | Manual Transmission Oil |
| Function | Manual Transmission Oil |
| Extra Description | NAPA MTF 75W-80 |
| SAE Viscosity | 75W-80 |
| Title | NAPA MTF 75W-80 |
Additional Information
- Suitable for synchromesh gearboxes
- Outstanding low and high temperature performance
- Excellent oxidation stability
- Fully synthetic formulation
- BMW MTF LT-2 / LT-3 / LT-4, FIAT 9.55550-MZ1 / -MZ6
- GM 1940182 / 1940764 / 1940768, NISSAN MT-XZ / MT-XZ TL (JR TYPE), PSA B71 2330, SPECIAL GEAR OIL MTF 94, SPECIAL HONDA MTF / MTF-II, VOLVO 97308 / 97309, VW G 009 317 / VW G 50 / VW GO 52 527 A2 / 70 726 A2
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 210 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 210 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake System | Sumitomo |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake System | Sumitomo |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 960 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 960 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 97 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 97 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 297 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 297 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 327 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6498 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 327 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6498 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














